Spowolnienie działania Twojego komputera przenośnego nie zawsze musi być wynikiem zawirusowania lub zaśmiecenia niepotrzebnymi danymi. Często za takie działanie odpowiada zabezpieczenie chroniące przed nadmiernym przegrzewaniem się procesora i innych komponentów urządzeń mobilnych.
Nie taki straszny thermal throttling
Thermal throttling określa zjawisko obcięcia taktowania sprzętu w momencie wydzielania zbyt wysokiej temperatury, która mogłaby uszkodzić poszczególne podzespoły. Termin ten odnosi się najczęściej do urządzeń chłodzonych pasywnie, a więc smartfonów i tabletów. Zabezpieczenie dotyczy także laptopów, których producenci z czasem zrezygnowali z aktywnego chłodzenia (z pomocą wiatraków lub chłodzenia wodnego) na rzecz bardzo cichej pracy. Problem zatem dotyka najczęściej właścicieli komputerów przenośnych o bardzo kompaktowych wymiarach. Throttling termiczny występuje przy dużym obciążeniu procesora lub karty graficznej, na przykład przy uruchomieniu wielu aplikacji jednocześnie, albo przy wymagających graficznie grach. Zabezpieczenie przed przegrzaniem wydaje się brzmieć rozsądnie? Tak, jednak należy pamiętać, że ostatecznie na thermal throttlingu tracą najwięcej użytkownicy – w wyniku obniżenia taktowania procesora lub karty graficznej spada znacznie wydajność sprzętu. Jeżeli komputer cechujący się dobrym układem chłodzenia przegrzewa się, trzeba zastanowić się, czy aby nie także z naszej winy.
Jak uchronić się przed przegrzewaniem sprzętu?
Może to zabrzmieć banalnie, ale pozostaje wyeliminować szkodliwe nawyki podczas korzystania z urządzeń przenośnych. Trzymanie laptopa na kolanach nie służy poprawnej kulturze pracy komputera – blokując wloty chłodzenia utrudniamy odpowiednią wentylację. Także oglądanie seriali na nowoczesnym ultrabooku leżącym w pościeli, choć przyjemne, istotnie wpływa na przegrzewanie się obudowy i wnętrza. Niektórzy korzystają z podstawek chłodzących pod laptopa, inni podnoszą sprzęt ponad biurko, aby dać mu chwilę „oddechu”. Smartfonów i tabletów nie warto dogrzewać dodatkowymi pokrowcami uniemożliwiającymi oddanie ciepła do otoczenia. Nie zaleca się pozostawiania sprzętu wystawionego na długotrwale oddziaływanie promieni słonecznych.
Czyścić czy nie?
Warto pamiętać, że komputery przenośne, tak jak stacjonarne, wymagają regularnego czyszczenia. Nie zachęcamy do wykonywania tej czynności samodzielnie - zawsze doradzamy skorzystanie z usług specjalistów, którzy z pomocą profesjonalnych narzędzi oczyszczają układy chłodzenia w notebookach i laptopach, a w razie potrzeby nakładają nową pastę termoprzewodzącą. Aby przyspieszyć pracę komputera, zaleca się usunąć niepotrzebne aplikacje pracujące w tle. Certyfikowani informatycy są w stanie sprawdzić temperaturę poszczególnych podzespołów i przyjrzeć się pracy komputera. Takie działania mogą znacząco wpłynąć na wydłużenie żywotności sprzętu.
Więcej informacji:
tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl