E-paragon i fiskalizacja online – wprowadzenie do tematu
Jednym z nowych mechanizmów, pozwalających z jednej strony na uszczelnienie systemu podatkowego, a z drugiej zapewniających nowoczesny, wygodny i szybki przepływ informacji na temat codziennych transakcji handlowych, jest – zapowiadany przez Ministerstwo Rozwoju – projekt centralnego systemu, zarządzanego przez fiskusa i służącego rejestracji danych handlowych w wersji elektronicznej. W założeniu ma to być system oparty na wysyłce tzw. e-paragonów z kasy fiskalnej bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów oraz do klienta, który kupuje towar czy usługę. Projekt ten ma na celu ograniczenie szarej strefy, stworzenie standardów płatności bezgotówkowych oraz precyzyjnego obiegu informacji kluczowych dla gospodarki, przydatnych nie tylko fiskusowi, ale także sprzedawcom, producentom i hurtownikom. Podobne rozwiązania z powodzeniem wdrożono już w innych krajach europejskich, m.in. na Węgrzech, w Portugalii i Chorwacji.
W praktyce funkcjonowanie systemu polegać ma na rejestrowaniu przez kasy i wysyłaniu do centralnego repozytorium danych – w trybie online – pełnej informacji o każdej sprzedaży. W ten sposób stopniowo powstałaby, zarządzana przez służby fiskalne, baza online, pobierająca, przechowująca i przetwarzająca dane o transakcjach sprzedaży detalicznej. Klient natomiast otrzymywałby bezpieczny, szybki i wygodny dostęp do danych transakcji dzięki wysyłanemu do niego drogą elektroniczną (za pomocą maila lub SMS) e-paragonu. W ten sposób uzyska on aktywną kontrolę nad przeprowadzanymi transakcjami handlowymi. Dostając do ręki trwały dowód zakupu – w przeciwieństwie do blaknących paragonów papierowych – klient będzie miał znacznie łatwiejszą ścieżkę ewentualnej reklamacji, a e-paragon posłuży mu przez lata np. do różnego rodzaju analiz finansowych (ta funkcja zyska niebagatelne znaczenie dla sprzedawców).
Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje tryb wysyłki danych z kasy fiskalnej. Najprawdopodobniej, dane te – ze względu na ich ogrom – nie będą napływać do Ministerstwa Finansów w czasie rzeczywistym, choć takie jest docelowe założenie. Zanim system zyska swój ostateczny kształt, dzięki możliwości zdalnego sterowania harmonogramem wysyłania paczek danych będą one trafiać do centrali raz na 72 godziny.
Warto podkreślić, że nowy system zakłada wprowadzenie standardu schematu pliku raportowania transakcji zgodnie z tzw. Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Dane na e-paragonie będą jedynie poszerzone o informacje specyficzne dla kasy (np. jej numer unikatowy, czy kod kreskowy produktu).
Jak kwestia wprowadzenia fiskalizacji online wpłynie na użytkowanie dotychczasowych kas fiskalnych? Otóż nieodzowna stanie się ich stopniowa wymiana na urządzenia, które będą mogły się komunikować z serwerem centralnym, czyli przesyłać szyfrowane dane przez internet.
Nierozstrzygnięta natomiast jest kwestia czasu, w jakim miałaby nastąpić wymiana urządzeń. Z punktu widzenia fiskusa najlepiej byłoby przyspieszyć ten proces, aby w sposób szybki doprowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego. Niewykluczone jednak, iż ze względu na komfort użytkowników kas, wymiana dokonałaby się ewolucyjnie od najstarszych urządzeń – obecnie rozpatrywany jest okres trzech lat.
Przedstawione rozwiązania służą nie tylko poprawie funkcjonowania systemu podatkowego, ale są także milowym krokiem w kierunku nowoczesnej e-administracji. Ponadto uwalniają właścicieli firm od uciążliwych kontroli stacjonarnych przeprowadzanych przez fiskusa w siedzibie firmy.
Wraz z systemem opartym na rejestracji sprzedaży wszystkich możliwych rodzajów działalności, Ministerstwo Finansów uzyska pełny wgląd do informacji o transakcjach, a dzięki temu wyeliminuje tzw. „ślepe kontrole”, oszczędzając czas zarówno urzędników, jak i – przede wszystkim – podatników. Z punktu widzenia klienta e-paragon posłuży mu do autokontroli zakupów, spowoduje lepsze zarządzanie budżetem i da sposobność dokładnego oszacowania określonego typu transakcji (np. zakupów spożywczych w skali roku). Biorąc pod uwagę korzyści dla gospodarki, trzeba podkreślić, iż proponowane rozwiązania mają usprawnić zarządzanie systemem fiskalnym, umożliwią bardziej efektywną bieżącą analizę wpływów podatkowych, a także stworzą szansę weryfikacji poprawności stosowanych stawek podatkowych.
Więcej informacji:
tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl