Terminale płatnicze
Z urządzeniami wspomnianymi w tytule spotykamy się praktycznie każdego dnia – robiąc zakupy lub płacąc za różnego rodzaju usługi. Płatności bezgotówkowe rozwijają się w Polsce bardzo prężnie i faktycznie ciężko już znaleźć miejsce, w którym nie byłoby możliwości zapłaty kartą przy pomocy terminala. Skoro tak często korzystamy z tego typu urządzeń, to warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.
Zacznijmy od podziału terminali na dwa rodzaje – stacjonarne oraz przenośne (lub mobilne). Jak się zapewne wiele osób domyśla, różnica między dwoma rodzajami tych urządzeń jest taka, iż przenośny terminal posiada wbudowaną baterię, dzięki której może być używany poza kasą oraz stacją ładującą. Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż umożliwia obsługę nawet kilku kas przy pomocy zaledwie jednego urządzenia. Nie bez znaczenia jest również możliwość przyjmowania płatności poza danym punktem sprzedaży, co bardzo cenią sobie firmy sprzedające usługi w różnych lokalizacjach – chociażby taksówkarze.
Jeżeli chodzi o terminale stacjonarne, to są najczęściej stosowane do przyjmowania płatności bezpośrednio przy kasach sklepowych. Takie rozwiązanie jest logiczne, gdyż nie są one tak samo mobilne, jak opisane wyżej terminale przenośne. Są one również stale podłączone do prądu, więc nie musimy pamiętać o doładowaniu akumulatorów. Jak widać, są zarówno plusy i minusy, czyli mamy jedne funkcjonalności kosztem innych.
Podziału terminali płatniczych można dokonać również ze względu na rodzaj łącza, jakie wykorzystują do komunikacji z systemem bankowym. Pierwszą grupą są terminale, które do łączenia wykorzystują linie telekomunikacyjne. Z technicznego punktu widzenia wygląda to tak, że mamy otwarte połączenie na linii telefonicznej tylko w momencie wykonywania operacji. Ta metoda niesie najmniejsze ryzyko niepowodzenia oraz jest stosunkowo tania w utrzymaniu, jeżeli nie wykonujemy wielu transakcji.
Kolejną grupą są urządzenia wykorzystujące łączność bezprzewodową, czyli działają na łączach operatorów komórkowych. W tym wypadku, terminal płatniczy musi posiadać wbudowany model GPRS, aby móc połączyć się właśnie z siecią komórkową.
Terminale płatnicze wykorzystujące połączenie internetowe stanowią trzecią grupę urządzeń, które dzielimy ze względu na sposób komunikacji. Jest to zdecydowanie najszybsza forma przesyłania danych, wobec czego zaleca się ją w punktach przyjmujących bardzo dużo transakcji bezgotówkowych, przy użyciu karty kredytowej. Ostatnia grupa to terminale łączące się dzięki interfejsom urządzeń fiskalnych. Jest to rozwiązanie szczególnie widoczne w hipermarketach i bardzo dużych punktach handlowych. Takie terminale są zintegrowane z oprogramowaniem kasowym, dzięki czemu pozwalają na bardzo wydajną pracę.
Warto na koniec nadmienić, iż terminale stacjonarne mają możliwość łączenia się z systemem bankowym przy wykorzystaniu wszystkich powyższych metod. W sytuacji ich mobilnych odpowiedników istnieją już pewne ograniczenie – natura takich urządzeń implikuje fakt, iż mogą one się łączyć tylko i wyłącznie za pośrednictwem łączy bezprzewodowych.
Zobacz ofertę terminali płatniczych.
Więcej informacji:
tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl