- Dlaczego wybór odpowiedniej kasy fiskalnej jest tak istotny?
- Jakie funkcje powinna posiadać dobra kasa fiskalna?
- Rodzaje kas fiskalnych
- Dostawca kasy fiskalnej
- Obsługa i łatwość użytkowania
- Koszty zakupu i utrzymania kasy fiskalnej
Dlaczego wybór odpowiedniej kasy fiskalnej jest tak istotny?
Kasa fiskalna to urządzenie, które pełni kluczową rolę w codziennej działalności przedsiębiorstwa. Jest również produktem, którym musimy wyposażyć nasze przedsiębiorstwo już na samym początku, z założeniem, że posłuży nam na lata. Jaka kasa fiskalna będzie odpowiednia dla Twojego biznesu oraz czym kierować się przy wyborze tego urządzenia? Zapraszamy do artykułu.
Jakie funkcje powinna posiadać dobra kasa fiskalna?
Przy zakupie nowej kasy fiskalnej warto znaleźć odpowiednią równowagę między ceną a funkcjonalnością. Najtańsza kasa online nie zawsze będzie najlepszym wyborem, a inwestycja w jakość i prostotę obsługi może przynieść korzyści w codziennej pracy i zapewnić satysfakcję z dokonanego wyboru.
W zależności od naszych potrzeb powinniśmy zwrócić uwagę na:
- intuicyjny interfejs użytkownika,
- współpracę z systemami zewnętrznymi,
- możliwości zastosowania promocji, rabatów i programów lojalnościowych,
- zakres możliwości programowania towarów,
- obsługę różnych form płatności,
oraz nieoczywiste rzeczy, które w praktyce mogą okazać się istotne, takie jak:
- intuicyjne menu,
- klawisze skrótu przyśpieszające operacje,
- łatwa wymiana papieru.
Rodzaje kas fiskalnych
Kasy fiskalne możemy kategoryzować na różne sposoby. Dzielimy je pod względem ich funkcjonalności, sposobu połączenia się z CRK, rodzaju interfejsu użytkownika, producenta, czy rozmiaru. Ten ostatni atrybut jest zazwyczaj najłatwiejszy do sprecyzowania przez klienta, a w szczególności tego, który swoją kasę fiskalną kupuje po raz pierwszy. Weźmy więc pod lupę 2 typy kas fiskalnych - małe i mobilne urządzenia, oraz nieco większe, stacjonarne kasy.
Przenośne kasy fiskalne
Większość osób, które rozważają zakup pierwszej kasy fiskalnej, poszukuje małego i ekonomicznego modelu. Pierwsza kasa fiskalna budzi przerażenie wśród wielu przedsiębiorców. Większość z nich, już przed zakupem urządzenia ma świadomość, że nieprawidłowa jego obsługa może wiązać się z problemami z Urzędem Skarbowym. Intuicja podpowiada nam "im mniejsze urządzenie, tym mniejszy problem" jednak nie do końca jest to regułą, tym bardziej w tym przypadku. Musimy przede wszystkim pamiętać, że mała kasa fiskalna powinna być również łatwa w obsłudze. Pamiętajmy, że kasa fiskalna pełni nie tylko funkcję sprzedażową. Konieczne będzie także generowanie raportów dobowych i miesięcznych, programowanie towarów czy zmiana nagłówka wydruku. Dlatego już na etapie zakupu warto postawić na jakość i prostotę obsługi.
Warto zaznaczyć, że małe kasy fiskalne mają dodatkową zaletę - są zazwyczaj przenośne i zajmują niewiele miejsca. Przenośna kasa fiskalna sprawdzi się idealnie dla biznesów "mobilnych" lub stanowisk mających niewiele miejsca na ladzie sprzedażowej, Będzie idealnym rozwiązaniem dla lekarzy, prawników, kosmetyczek, fryzjerów czy mechaników samochodowych. Stanowią także doskonały wybór w przypadku sprzedaży w terenie lub u klienta.
Stacjonarne kasy fiskalne
Stacjonarne fiskalne pod kilkoma względami górują nad małymi kasami fiskalnymi. Mają większą bazę PLU, większą ilość portów komunikacyjnych, dużą ilość klawiszy funkcyjnych, bardzo dobre mechanizmy drukujące, długie rolki papieru termicznego oraz pojemne bazy towarowe mogą zapewnić bezproblemową długą i niezawodną pracę.
Mają również solidną konstrukcję, co wpływa na dłuższą żywotność i mniejszą podatność na uszkodzenia. Stacjonarna kasa fiskalna będzie idealnym wyborem dla sklepów detalicznych, restauracji i kawiarni, punktów usługowych oraz innych małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują solidnego i prostego w obsłudze systemu sprzedaży, a nie zależy im na mobilności.
Dostawca kasy fiskalnej
Obsługa i łatwość użytkowania
- Definiowanie towarów
- Zmiana czasu
- Anulowanie paragonu
- Anulowanie pozycji z paragonu
- Raport dobowy
- Raport miesięczny
Koszty zakupu i utrzymania kasy fiskalnej
Ważne jest, aby uwzględnić poniższe aspekty przy wyborze odpowiedniego urządzenia fiskalnego oraz w planowaniu budżetu związanego z jego utrzymaniem. Starannie zrozumienie tych kosztów pomoże uniknąć nieoczekiwanych wydatków w przyszłości.
- Zakup. Cena urządzenia fiskalnego może się znacznie różnić w zależności od jego funkcji, zastosowania oraz typu połączenia z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Jest to podstawowy koszt związany z nabyciem kasy fiskalnej, który może wynosić od 1500 złotych do kilku tysięcy złotych.
- Przegląd techniczny. Przegląd jest obowiązkowy co 2 lata i stanowi dodatkowy wydatek, który trzeba uwzględnić przy korzystaniu z kasy fiskalnej. Dodatkowo, jeśli chcemy przedłużyć gwarancję na moduł fiskalny, należy przeprowadzać przeglądy rocznie w przypisanym nam serwisie.
- Abonament GSM. Ten koszt jest zależy od tego, jaki internet do kasy fiskalnej będzie nam potrzebny. W przypadku kas fiskalnych GPRS, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas za pomocą sieci telefonii komórkowej. Przy zakupie takiej kasy fiskalnej trzeba uwzględnić również opłaty za abonament, który często jest zawarty w pakiecie z kasą. Producent zazwyczaj oferuje pełną funkcjonalność przez 24 do 36 miesięcy (lub dłużej), po czym trzeba przedłużyć usługę zgłaszając się do producenta. Jeśli ten temat wydaje się być dla Ciebie skomplikowany, zapytaj specjalistę który Cię obsługuje, jaki internet do kasy fiskalnej będzie potrzebny do prawidłowego działania urządzenia.
- Bieżące utrzymanie. W trakcie eksploatacji kasy fiskalnej występują bieżące koszty związane z akcesoriami, takimi jak rolki papieru termicznego do wydruku paragonów. Ponadto, jeśli użytkownik potrzebuje rozszerzenia połączenia internetowego lub innych elementów, to może to wiązać się z dodatkowymi wydatkami.
Po więcej informacji na temat kosztów zakupu urządzenia zapraszamy do artykułu o najtańszych kasach online.
Jeśli masz pytania, lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej, napisz o nas: sprzedaz@escsa.pl
Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży, by dowiedzieć się gdzie kupić kasę fiskalną stacjonarnie w Krakowie:
tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl