- Karta podatkowa a ewidencja przychodów
- Jak działa karta podatkowa?
- Czy forma rozliczeń wpływała na obowiązek rejestrowania sprzedaży?
- Obowiązek kasy fiskalnej - wyjątki od reguły
- Podsumowanie
Wśród podejmowanych na naszym blogu tematów fiskalnych już kilkakrotnie pojawiło się zagadnienie obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Kwestia ta powróciła na forum publiczne w związku ze zmianami w 2022r. Dotyczyły one wycofania karty podatkowej dla nowych przedsiębiorców. Warto w tym miejscu przypomnieć, co charakteryzuje ten uproszczony tryb poboru należności podatkowych.
Karta podatkowa a ewidencja przychodów
Najogólniej rzecz ujmując, działalność gospodarcza rozliczana w ten sposób nie wymaga od przedsiębiorcy:
o Prowadzenia księgi podatkowej,
o Składania zeznań podatkowych,
o Wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Przedsiębiorca reguluje natomiast comiesięczną stawkę podatku dochodowego, narzuconą z góry i niezależną od wysokości faktycznie uzyskanego przychodu. Stawka ta jest ściśle powiązana z:
o Liczbą mieszkańców miejscowości, gdzie prowadzona jest działalność,
o Rodzajem działalności,
o Liczbą zatrudnionych pracowników.
Jak działa karta podatkowa?
Forma opodatkowania w postaci karty podatkowej przysługiwała:
o osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą,
o spółkom cywilnym osób fizycznych świadczącym usługi dla ludności,
o przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniali dużej liczby pracowników oraz nie posiadali wielu zleceniobiorców.
Podstawą uzyskania prawa do płatności podatku w trybie karty była decyzja urzędu skarbowego, wydana na wniosek podatnika. Aby ją uzyskać, należało spełnić kryteria zawarte w ustawie z 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. poz. 930, z późniejszymi zmianami). Warto przy tym dodać, że przedsiębiorcy stosujący tę formę rozliczeń z fiskusem byli zwolnieni z podatku VAT.
Czy forma rozliczeń wpływała na obowiązek rejestrowania sprzedaży?
To nie forma rozliczeń podatkowych wpływa na obowiązek rejestrowania sprzedaży i usług na kasie fiskalnej, lecz status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Prowadząc działalność polegającą na sprzedaży i usługach na rzecz osób fizycznych, przedsiębiorcy są zobligowani do ewidencjonowania przychodów za pomocą urządzenia fiskalnego, niezależnie od tego, czy rozliczają się w formie księgi, czy też w formie karty podatkowej.
Obowiązek kasy fiskalnej - wyjątki od reguły
Podatnik regulujący należności fiskalne w formie karty podatkowej może ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przychodów przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli:
o Jego obroty w poprzednim roku nie przekroczyły 20 tys. złotych,
o Sprzedaje towary w systemie wysyłkowym, pod warunkiem, że zapłata za wykonaną czynność została dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Wyjątków od obowiązku kasy fiskalnej jest więcej, o czym pisaliśmy już szczegółowo w innych artykułach na naszym blogu.
Jakie są konsekwencje braku kasy fiskalnej?
Niezastosowanie się do obowiązku posiadania kasy fiskalnej może skutkować sankcjami podatkowymi, w tym mandatami oraz dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi. Kara za brak kasy fiskalnej została przewidziana w art. 60 kks.:
§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. Kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi - w miejscu określonym w umowie z biurem rachunkowym lub w miejscu wskazanym przez kierownika jednostki, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 3. Karze określonej w § 2 podlega także ten podatnik lub płatnik, który nie zawiadamia w terminie właściwego organu o prowadzeniu księgi przez doradcę podatkowego, lub inny podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg w jego imieniu i na jego rzecz.
§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Podsumowanie
Sam fakt prowadzenia rozliczeń za pomocą karty podatkowej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku używania kasy fiskalnej. Z ulg i zwolnień można korzystać na zasadach ogólnych, które regulowane są rozporządzeniami ministerstwa finansów. Od 2022 roku z karty podatkowej mogą korzystać tylko ci podatnicy, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie - byli już opodatkowani w ten sposób w 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy dopiero chcą rozpocząć działalność gospodarczą lub chcą zmienić formę opodatkowania, nie mogą skorzystać z karty podatkowej.
Więcej informacji:
Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to skontaktuj się z nami! Jesteśmy dla Ciebie pod numerem (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl