zmień dział






Rozpoczęcie użytkowania kasy fiskalnej - fiskalizacja

Rozpoczęcie użytkowania kasy fiskalnej - fiskalizacja

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.07.19

  1. Na czym polega fiskalizacja kasy fiskalnej
  2. Fiskalizacja kasy - jakie dokumenty
  3. Fiskalizacja kasy krok po kroku
  4. Jak długo trwa fiskalizacja kasy

żarówka, blog: rozpoczęcie użytkowania kasy fiskalnej - fiskalizacja

Na czym polega fiskalizacja kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy w dzisiejszych czasach z pewnością nie mają lekko, gdyż muszą pamiętać o bardzo wielu obowiązkach, za których nieprzestrzeganie grożą surowe kary.

Jednym z takich obowiązków jest posiadanie kasy fiskalnej do ewidencjonowania obrotu - nie dotyczy to może wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, ale z pewnością ich większej grupy.

Zakup kasy fiskalnej to jednak tylko początek, gdyż droga od zakupu do rozpoczęcia jej używania jest stosunkowo długa. W artykule "Pierwsza kasa fiskalna (...)" postaramy się przybliżyć proces fiskalizacji kasy fiskalnej, czyli procesu umożliwiającego rozpoczęcie prowadzenie ewidencji w firmie - nazywany również często legalizacją.

Na dobry początek warto rozwiać wątpliwości o tym, kto powinien takie urządzenie fiskalne posiadać. Jak już wspomniane zostało powyżej, nie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej oraz wykorzystywania jej do ewidencjonowania obrotu. Obowiązek ten dotyczy tych przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Tak stanowi prawo na dzień dzisiejszy, jednakże warto zawsze dogłębnie sprawdzić zmiany w tym zakresie, które ostatnio pojawiały się całkiem często.

Fiskalizacja kasy - jakie dokumenty

kasa fiskalna Mobile HS EJZanim rozpoczniemy ewidencjonowanie przy pomocy kasy fiskalnej powinniśmy złożyć odpowiednie dokumenty do naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. W takim piśmie określona zostaje liczba kas fiskalnych, jakie będą wykorzystywane w firmie oraz wskazanie miejsca (lub miejsc), w których wspomniane sprzęty będą zainstalowane.

Obowiązek złożenia takiego zgłoszenia jest bezpośrednio związany z tym, iż zgodnie z obowiązującym prawem, podatnik, który chce skorzystać z odliczenia do 90% wartości kasy ma prawo do wprowadzenia kas fiskalnych w kilku etapach.

Pierwszym z nich jest zainstalowanie przynajmniej 20% z planowanych urządzeń fiskalnych, które zostały zgłoszone do naczelnika - wartość zaokrągla się w górę do liczb całkowitych. W kolejnym miesiącu podatnik powinien włączyć do ewidencjonowania kolejne urządzenia fiskalne - ich ilość powinna być przynajmniej taka, jak w pierwszym etapie. Wobec tego, jeżeli przedsiębiorca planuje zainstalować w swojej firmie tylko jedną kasę, to może pominąć krok związany ze zgłoszeniem liczby i miejsca używania kas fiskalnych.

Fiskalizacja kasy krok po kroku

Kolejnym dużym krokiem w stronę rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy fiskalnej, jest jej fiskalizacja. Jest to proces jednorazowy, który polega na synchronizacji modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną urządzenia. Fiskalizacja kasy kończy się wydrukowaniem raportu fiskalnego. Cały proces powinien zostać wykonany w towarzystwie serwisanta, który będzie w przyszłości obsługiwał przedsiębiorcę, a dokładniej jego urządzenia fiskalne. Powinien to być specjalista wybrany z serwisu, za który poświadcza krajowy producent kas lub importer. Nie musimy się obawiać - procesu fiskalizacji nie trzeba robić samodzielnie. Krok po kroku może także wykonać go uprawniony do tego serwisant. Legalizacja kasy fiskalnej nie trwa długo. Całość powinna zmieścić się w kilkudziesięciu minutach. 

Jak długo trwa fiskalizacja kasy

Po zakończeniu procesu fiskalizacji przedsiębiorca i serwisant mają obowiązek dokonania stosownego zgłoszenia do Urzędu Skarbowego w nieprzekraczalnym terminie do 7 dni.
książka serwisowa kasy fiskalnej

Jak już wspomniane zostało w poprzednim akapicie, takie zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż 7 dni od daty przeprowadzenia fiskalizacji. W tym samym terminie zgłoszenia powinien dokonać serwisant, który był obecny przy fiskalizacji oraz instalacji urządzenia.

Po zgromadzeniu odpowiednich dokumentów, naczelnik właściwego Urzędu Skarbowego nadaje kasie numer ewidencyjny. Jest to unikalny numer urządzenia fiskalnego, który służy do jego jednoznacznej identyfikacji. Wobec tego, podatnik ma obowiązek umieszczenia takiego numeru w sposób trwały na kasie, aby był zawsze możliwy do odczytania.

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością wielu osobom nasunie się pewna refleksja - przedsiębiorcy nie mają łatwego życia. Trudno się z tym nie zgodzić, jednakże korzyści płynące z prowadzenia własnej działalności gospodarczej są w stanie wiele wynagrodzić. Początki nigdy nie są i nie będą łatwe, więc bardzo dobrze sprawdza się tutaj znane przysłowie mówiące o tym, że ,,nie od razu Rzym zbudowano" - zgadza się, lecz zburzono go stosunkowo bardzo szybko. Niemniej jednak, nie należy podchodzić pesymistycznie do całego przedsięwzięcia jakim jest prowadzenie własnej działalności, gdyż jest to ogromna przygoda i szansa na rozwój.

Co do opisywanych urządzeń fiskalnych, to warto zawsze być na bieżąco z kwestami prawnymi, które są z nimi związane. Stosunkowo często następują zmiany w prawie nawiązujące do możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przychodu za pomocą kasy fiskalnej. Niemniej jednak, takim zwolnieniom towarzyszy zazwyczaj szereg dodatkowych warunków, jakie muszą być spełnione, aby dany podatnik mógł skorzystać z takowego zwolnienia. Warto jednak śledzić takie zmiany w prawie, gdyż doskonale widać, że posiadanie kasy fiskalnej wiąże się z pewnego rodzaju przykrym obowiązkiem oraz kosztami - jeżeli mamy szansę uniknąć tego obowiązku, to warto z niego skorzystać.
 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu