zmień dział






Zmiany w pliku JPK

Zmiany w pliku JPK

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.03.09

  1. GTU w nowym pliku JPK_V7
  2. Oznaczenia rodzajów transakcji
  3. Oznaczenie dowodów sprzedaży/nabycia

Obraz przedstawiąjacy przygotuj się na zmiany w pliku JPKNowy JPK_V7 w założeniach Ministerstwa Finansów ma stanowić uproszczenie ewidencji podatkowej dla przedsiębiorstw. Scala on w sobie dotychczas stosowany plik JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7 i VAT-7K.

Dokument zawiera jednak w sobie elementy, które do tej pory nie były stosowane w żadnym z powyższych formularzy - grupy towarowo-usługowe (GTU), oznaczenia rodzajów transakcji i oznaczenia dowodów sprzedaży/nabycia. Obowiązywanie nowego JPK_V7 weszło w życie 1 października 2020, więc w pliku muszą znaleźć się informacje o transakcjach przeprowadzonych już w tym i miesiącu. Ostateczną datą na przesłanie pierwszego pliku według nowych zasad jest 25 listopada 2020 roku. Kolejne deklaracje również mają być wysyłane do 25 dnia miesiąca. Co istotne, za okresy od dnia 1 października 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencji w inny sposób niż w formie nowego JPK_VAT.

Na kolejne zmiany w przepisach przygotowane jest oczywiście najpopularniejsze oprogramowanie księgowe i handlowe. Dzięki aktualnym programom z grupy Insert (Rewizor, Rachmistrz i Subiekt), a także Comarch (ERP Optima) ewidencja sprzedaży, prowadzenie ksiąg rachunkowych i rozliczenia z Urzędem Skarbowym mogą być wykonywane automatycznie i zgodnie z najnowszymi wymogami. To znacznie upraszcza prowadzenie księgowości i eliminuje potencjalne pomyłki w trakcie wypełniania JPK_V7.

Jeśli już posiadacie oprogramowanie, które do tej pory pomagało wam w uzupełnianiu JPK_VAT i deklaracji VAT-7/VAT-7K musicie pamiętać, że wymaga ono aktualizacji. Tylko w ten sposób będzie dostosowane do najnowszych zmian w przepisach. A co dokładnie się zmienia?

GTU w nowym pliku JPK_V7

Pierwszą rzeczą, która jest nowością dla podatników to umieszczenie w deklaracji grup towarowo-usługowych. Kody nie dotyczą wszystkich produktów, ale mają znaczenie w przypadku tzw. ,,grup wrażliwych", które zawierają 10 grup towarów i 3 grupy usług. Kod oraz odpowiadającą mu grupę przedstawia poniższa tabela. 

Fotografia zawierająca przygotuj się na zmiany w pliku JPK


Dokładne informacje na temat konkretnych produktów określa Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, wraz z załącznikami.

Oznaczenia rodzajów transakcji

Jak wspomnieliśmy wyżej nowe JKP_V7 musi zawierać również szczegółowe oznaczenia rodzajów transakcji. W formularzu należy oznaczyć je odpowiednim kodem literowym. 

Grafika o tematyce przygotuj się na zmiany w pliku JPK

Oznaczenie dowodów sprzedaży/nabycia

Wśród zmian wprowadzonych przez JPK_V7 należy wymienić także oznaczenie dowodów sprzedaży oraz dowodów nabycia. W tym elemencie podatnik może wybrać więcej niż jedno oznaczenie. Wśród ewidencji sprzedaży wymieniono:

  • RO - dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących
  • WEW - dokument wewnętrzny
  • FP - faktura, która została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej

Z kolei ewidencja zakupu powinna zawierać poniższe symbole:

  • VAT_RR - faktura VAT RR, o której mowa w art. 116 ustawy;
  • WEW - dokument wewnętrzny;
  • MK - faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną
     

Przedsiębiorcy, którzy niepoprawnie wypełnią nowy plik JPK_V7 mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 500 zł za każdy błąd. Tym bardziej warto poświęcić czas, by być na bieżąco ze zmianami i zwrócić uwagę na aktualność oprogramowania. Jeśli natomiast nie posiadasz jeszcze oprogramowania do prowadzenia księgowości, być może jest to dobry moment, by rozważyć jego zakup. Pamiętaj, że dobrze poukładane finanse gwarantują sprawne działanie firmy. Dobrze dobrany program księgowy pomoże Ci nie tylko w wypełnianiu pliku JPK_V7, ale również w rozliczeniach podatkowych (PIT, CIT), ewidencji środków trwałych, prowadzeniu niezbędnej dokumentacji i generowaniu raportów i zestawień końcowych.

Jeżeli potrzebujesz informacji na temat oprogramowania lub aktualizacji zapraszamy do kontaktu!

Kontakt do nas:
tel. (12) 656-51-58 lub sprzedaz@escsa.pl
 

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu