zmień dział






Split payment w praktyce - w jakich programach rozdzielisz płatność?

Split payment w praktyce - w jakich programach rozdzielisz płatność?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.08.24

  1. Co to jest split payment + czy jest obowiązkowy?
  2. Korzyści wynikające z korzystania ze split paymentu
  3. Split payment - programy obsługujące rozdzieloną płatność

mężczyzna siedzący przy komputerze trzymający telefon w dłoniOd 1 lipca 2018 mają wejść w życie kolejne zmiany związane z nowelizacją ustawy o podatku VAT. Jedną z planowanych reform jest wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment). Czym jest split payment w praktyce? W jakich programach znajdziemy narzędzia, które usprawnią proces podzielonej płatności?

Co to jest split payment + czy jest obowiązkowy?

Split payment to mechanizm podzielonej płatności, który od dawna stosowany jest w kilku z krajów Unii Europejskiej. Podzielona płatność polega na przekazaniu kwoty netto za zakupiony towar na rachunek bankowy sprzedawcy, a kwoty podatku VAT na konto przeznaczone do tego celu. Tego typu konto miałoby zostać zwolnione z jakichkolwiek dodatkowych opłat, a sama płatność ma zostać podzielona automatycznie.

Na ten moment split payment nie jest obowiązkowy, jednak należy mieć na uwadze, że to kupujący decyduje o formie przekazania płatności. Oznacza to, że kwota VAT może zostać zamrożona bez zgody sprzedającego towar. 

Korzyści wynikające z korzystania ze split paymentu

Ponieważ sam pomysł split paymentu wzbudza nie lada kontrowersje, zachęca się przedsiębiorców proponując szereg przywilejów związanych ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Mówi się tutaj o zmniejszeniu kwoty zobowiązania podatkowego, przyspieszonym zwrocie VATu, wyłączeniu podatnika ze stosowania niektórych sankcji podatkowych, czy braku odpowiedzialności solidarnej.

Split payment - programy obsługujące rozdzieloną płatność

Producenci niezawodnych programów do zarządzania przedsiębiorstwem potwierdzają - ich programy są gotowe na split payment! W poniższym zestawieniu przyglądamy się możliwościom tych najpopularniejszych i sprawdzonych przez naszych specjalistów.

InsERT przygotował zmiany w programach z linii GT (Subiekt GT i Rewizor GT). Uaktualnienie pozwala na bezproblemowe wprowadzenie rachunku bankowego VAT, wprowadzenie wpłat i wypłat typu podzielona płatność, a także wykonanie transferu środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. InsERT nie zapomniał także o swoich flagowych produktach o rozszerzonej funkcjonalności! I tak oprogramowanie z linii nexo (Subiekt nexo, Rewizor nexo, Rachmistrz nexo) otrzymało takie same funkcje jak w linii GT, a także kilka dodatkowych. Linia nexo cechuje się możliwością wprowadzenia dyspozycji bankowych typu podzielona płatność, tworzenia raportów weryfikujących poprawne rozliczenie rozrachunków typu podzielona płatność czy możliwością wykonania transferu między różnymi rachunkami VAT. InsERT dla linii nexo wprowadził także kreator przypisania wartości VAT do rozrachunku. 

Comarch  wyposażył swoje najbardziej popularne programy (Comarch ERP XL i Comarch ERP Optima) w funkcję split payment. W obu programach dodano w odpowiednich miejscach nowe parametry. Obsługa tego mechanizmu jest równie intuicyjna jak w przypadku produktów InsERTu.

Także producent programu enova365 zapewnia, że oprogramowanie przygotowane jest na mechanizm podzielonej płatności. Zaznacza, że związany z mechanizmem split payment brak dostępu do środków VAT może zachwiać płynnością finansową niejednego przedsiębiorcy. Sugeruje, że moduły Analizy cash flow oraz Business Intelligence pozwolą sprawniej kontrolować finanse.

Jeżeli są Państwo zainteresowani nowoczesnym programem do zarządzania, dostosowanym do nowych przepisów (split payment, JPK, RODO czy NIP na paragonie), zachęcamy do kontaktu: sprzedaz@escsa.pl lub tel. (12) 656-51-58.

 

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu